Międzynarodowe Seminarium Pracy Socjalnej i Instalacja Sensoryczna CUBE na UKSW (09.06.2015)

„Wyobraź sobie, że budzisz się rano i zastajesz zupełnie inną rzeczywistość: sól jest słodka, wrzątek nie parzy, ludzie  – zamiast mówić – wydają z siebie niezrozumiały dla ucha szum, a przed oczami widzisz nieustannie wirujące pyłki, które zasłaniają Ci świat. Dodatkowo, tylko Ty postrzegasz otoczenie w ten sposób, nikt inny nie zauważa zmian. Tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem, która widzi, słyszy i czuje świat inaczej. I nie jest to ani gorszy, ani lepszy odbiór rzeczywistości. Po prostu: inny”.

Serdecznie zapraszamy na Międzynarodowe Seminarium Pracy Socjalnej, a także do niezwykłej instalacji sensorycznej – Cube (cztery specjalnie przygotowane stanowiska pomogą zwiedzającym zrozumieć trudności, z jakimi na co dzień zmagają się osoby z autyzmem).

Cube – Instalacja Sensoryczna to multimedialna wyprawa w świat osób z autyzmem. Zwiedzając go, można się przekonać się w jaki sposób osoby z autyzmem odbierają otaczający nasz świat. Instalacja przeznaczona jest w szczególności dla osób, które jeszcze nie zetknęły się z tematyką autyzmu oraz dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

Poprzez wykonanie kilku prostych zadań osoba odwiedzająca może dowiedzieć się:

– jak może odbierać świat osoba z autyzmem;

– dlaczego osoby z autyzmem inaczej się zachowują;

– skąd się biorą problemy w komunikacji z osobą z autyzmem.

„Osoby z autyzmem maja czasem trudności związane z nieprawidłowym odbieraniem i przetwarzaniem przez mózg informacji płynących z ich mięśni, stawów i ścięgien. Nazywamy to zaburzeniami czucia proprioceptywnego. Konsekwencją tego mogą być trudności z ogólną koordynacją całego ciała, prawidłowym określaniem jak wysoko należy podnieść stopę, żeby wejść na schodek itp. Dlatego czasem mogą sprawiać wrażenie jakby poruszały się w sztywny sposób”.

Autyzm i zespół Aspergera to coraz powszechniej występujące zaburzenia rozwoju dziecka.
Z roku na rok, liczba dzieci z diagnozą spektrum zaburzeń autystycznych (ASD) rośnie.
W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300, dane amerykańskie wskazują na 1% populacji osób z autyzmem.

Chcesz wiedzieć więcej? Opis instalacji, jej wnętrza oraz odpowiedzi na najważniejsze pytania o zaburzeniach ze spektrum autyzmu znajdziesz tutaj: Informacje_podstawowe_CUBE (dokument word).

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie: http://synapsis.org.pl/

Instalacja Sensoryczna CUBE na UKSW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *